Jak założyć sklep internetowy?

Sklep internetowy

Słowem wstępu

Przyszedł dość nietypowy czas, który niestety zmusił aktualnych pracodawców do dość drastycznych działań takich jak redukcje etatów czy zmniejszenie płac, żeby przetrwać czas pandemii koronowa wirusa.

Niestety ale traci na tym pracownik – czasami część wypłaty, a w najgorszym wypadku pracę. Wtedy człowiek szuka dodatkowego finansowania, aby utrzymać się na tym samym poziomie życia na którym był dotychczas. Jednak rynek pracy jest teraz dość niestabilny i w tym przypadku przychodzi rozwiązanie założenie swojego sklepu internetowego!

Zakładanie sklepu

Wbrew pozorom założenie sklepu internetowego jest dziecinnie proste! Nie potrzebujemy nawet ogromnego budżetu i starczy nam tylko +/- 1 000zł. Najprostszym sposobem założenia sklepu internetowego jest wykorzystanie tzw. metody drop-shipping.

Jak działa dropshipping?

Jak działa dropshipping

Dropshipping to metoda prowadzenia sklepu, która opiera się na sprzedaży towarów, których nie mam fizycznie na stanie, a dokładnie jesteśmy pośrednikami podczas sprzedaży. Polega to na tym, że oferujemy towar w swoim sklepie, gdy klient go zamówi i opłaci to my go dopiero w tym momencie zamawiamy w hurtowni, która oferuje usługę dropshipping.

Dzięki tej metodzie nie musimy mieć miejsca na przechowywanie towaru, odpada nam obsługa logistyczna, a także co najważniejsze – nie płacimy za towar zanim go nie sprzedamy!

Skąd brać towar?

Najważniejszą rzeczą w sklepie jest zatowarowanie się, które jest dostępne dzięki hurtowniom w danych kategoriach. Specjalnie na potrzeby przygotowaliśmy specjalnie dla Was ekskluzywną listę hurtowni, które oferują dropshipping. Dzięki nim jesteśmy w stanie uruchomić swój wymarzony sklep.

Mam towar, co dalej?

Najważniejszą rzecz mamy za sobą. Zostało nam uruchomić sklep, aby każdy mógł z niego skorzystać. Mamy kilka opcji w jaki sposób możemy założyć swój sklep. Do tego etapu potrzebujemy oprogramowania sklepu, hostingu oraz domeny.

Domenę możemy kupić u jakiegoś usługodawcy np. ovh.pl

Pierwsza opcja

Pierwszą opcją jest stworzenie własnego sklepu na podstawie darmowego oprogramowania WordPress z wykorzystaniem wtyczki Woocommerce. W przypadku tego rozwiązania będziemy potrzebować hostingu. Od siebie polecę firmę rzetelną i godną zaufania jaką jest MyDevil.

Zalety tego rozwiązania:

  • nikt nie ma wglądu do naszych danych
  • pełna dowolność konfiguracji
  • duża swoboda

Niestety, ale jak każde rozwiązanie ma także wady:

  • osoba początkująca może mieć problem z skonfigurowaniem całego sklepu jak i wyglądu
  • jesteśmy zdani sami na siebie

W tym przypadku możemy zlecić wykonanie takiego sklepu osobie, która zajmuje się tym na co dzień, ale może to wtedy nadwyrężyć nasz budżet, ponieważ wykonanie takiego sklepu zaczyna się od 699zł brutto.

W tym momencie chciałbym serdecznie polecić zaufaną osobę, która siedzi w tym temacie od bardzo dawna i podpowie co można zrobić lepiej, a także co można zrobić dodatkowo. Wystarczy napisać do Patryka na telegramie lub na email.

Druga opcja

Druga opcja jest zdecydowanie droższa, ponieważ płacimy za hosting oraz oprogramowanie, ale dla osoby początkującej jest ona o wiele wygodniejsza i łatwiejsza.

Przykładowymi gotowymi sklepami są Shopify, Shoper. Przy czym polecam Shoper, ponieważ jest to bardzo dobry polski produkt.

Zalety rozwiązania:

  • łatwa obsługa
  • pomoc techniczna
  • duża ilość gotowych motywów strony

Wady rozwiązania:

  • w przeciwieństwie do pierwszej opcji wychodzi drogo, jeżeli będziemy prowadzić sklep długoterminowo
  • osoby z innej firmy mają dostęp do danych naszych klientów i produktów

GRATIS: Pomysły na towar

Ta sekcja miała się nie pojawić, ale stwierdziłem, że może być to bardzo przydatne dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z dropshippingiem. Zdarza się, że nie mamy pomysłu co mamy sprzedawać a wtedy przychdozi nam na pomoc Aliexpress Hot Deals, na której możemy zobaczyć co w tym momencie nasi przyjaciele z Chin wyprzedają. Możemy znaleźć coś ciekawego 😉

Zakończenie…

Założenie sklepu jest proste, ale jego prowadzenie już nie zupełnie. Po przejściu wszystkich powyższych etapów zaczynamy prawdziwą walkę o klienta. Musimy stać się rekinami sprzedaży wykorzystując kanały sprzedażowe takie jak Facebook, Allegro, OLX.

Dodatkowo powinniśmy zapoznać się z takimi pojęciami jak działalność nieewidencjonowana, działalność gospodarcza, VAT, podatek dochodowy – specjalnie pominąłem te pojęcia w tekście, ponieważ nie jestem doradcą podatkowym, aby udzielać Wam takich wskazówek 🙂